Finsko

Z finského deníku/21.8.09 - den 3.

31. srpna 2009 v 12:07
21:10
JÁ SEM ASI VIDĚLA THEONA Z LOVEX!!!!!!
Normálně... Dneska byl úžasnej a zároveň posranej den. Úžasnej proto, že sem seděla v jednom bufáči v Tampere, čumim z okna a najednou se na ulici ukáže jeden blonďák, v xichtě uplně stejnej jako Theon, měl stejnej piercing jako Theon, stejnou postavu jako Theon a vyzařovalo z něj stejný ego jako z Theona... A víte co je na tom to nejhorší/nejlepší? Že Theon z LoveX bydlí v Tampere! Takže to byl zřejmě on... Lituju toho, že sem z toho bufáče nevylítla a necpala mu do ruky papír s tužkou... Jenže on tam byl s nějakou jeho holkou a vypadalo to, že dost pospíchaj... A navíc sem si nebyla 100% jistá, jestli to je on... Hned jak přijedu domu, pokusim se na netu najít nějaký novější fotky Theona a podle toho si budu snad jistá... Ale no ty vole... Něco mi řiká, že to on fakt byl! Škoda jen, že to nebyl někdo z Negative, respektive Jonne, toho bych poznala hned. <33
Jinak Tampere je fakt krásný město, na každym rohu úžasnej metloš... Taky když už sem byla utahaná, sedla sem si na lavičku a fotr se šel na chvíli podívat do jednoho obchoďáku. A jak tam tak sedim, najednou si ke mě přisedne jeden úžasnej fiňák, ne nepodobnej Juliánovi z LoveX (Ale teď jsem si byla 100% jistá, že pravej Julián to určitě nebyl xD) a už už to vypadalo, že mě osloví, když v tom najednou přišel fotr a bylo po chvilce blaha. xD Jen tak mimochodem, měla sem chuť ho v tu chvíli zabít. xD

Učebnice finštiny

28. srpna 2009 v 12:12
Chcete se učit finsky? Možná se někomu zdá finština příliš složitá a říká se o ní, že je to jeden z nejtěžších jazyků na světě, ovšem není to pravda. Finština je jazyk jako každý jiný a naučitelná je. I když v ní rozhodně nejsem profesionálka, zatím toho umím opravdu jen málo, všem bych vám rozhodně doporučovala, pokud s tím hodláte začít, učebnici "Finština nejsen pro samouky" od nakladatelství LEDA. Pokud se rozhodnete pořídit si tuto učebnici, rozhodně byste ještě měli investovat do zvukových kazet, zvláště, pokud se jí učíte sami. Jinak vám, a to mi věřte, bude samotná učebnice k ničemu.

Učebnici spolu s kazetami můžete zakoupit poměrně levně zde. ;)

Z finského deníku/20.8.09 - den 2.

26. srpna 2009 v 13:13
14:30
I ty chuligáne! :D:D:D
Tak, dopoledne sme po snídani vyrazili trajektem na ostrov Suomelinna. Bylo to tam vážně moc pěkný, dokonce sme tam zastihli nějakou přehlídku vojáků bo co. No a pak když sme se vrátili, šli sme ještě na rybí trh, kde sem si koupila finskou vlajku a pár pohledů.
Potom sme se šli najíst, ale nějak sme netrefili restauraci, vlezli sme do nějaký plný indů. :D A to jídlo bylo strašně pálivý, že sem myselela, že hodim šavli.
Potom už sme šli zpátky na hotel a cestou sem se chtěla stavit koupit si tu úžasnou čepici, jak sem viděla včera za výlohou, ale byla mi moc velká... :((
Teď odpočíváme na pokoji, já sem si dala pivko a za chvíli pudem na nádraží koupit lístky na vlak pro zejtřejší celodenní výlet do Tampere.

Z finského deníku/19.8.09 - den 1.

25. srpna 2009 v 11:18
Tak, trochu jsem si pospíšila a přináším vám první část zápisku z deníku, který jsem si ve Finsku vedla a také fotky z toho dne. Doufám, že jsem to nepsala zbytečně a najde se někdo, kdo si přečtě i zápisky a nebude komentovat jen fotky, ovšem když se vám do toho nechce, nikoho nenutím. :)
Další část přidám až podle toho, kolik bude u tohoto čláku komentářů. Takže enjoy. ;)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

18:00
Tak a už sme ubytovaní! Je to tu naprosto úžasný! Luxusní hotel, úžasní fiňáci a nádherný prostředí! Už sme viděli asi dva metalistický obchody! A ve výloze byli HIM! Mam už tolik zážitků, ale všechny se mi je sem psát nechce... Asi půjdu na průzkum. :D Zatim terve!

21:30
Miluju Finsko! Miluju Helsinki! Heh, teprve první den a už mam tolik zážitků. Nejhorší je, že mě zážitky nikdy nešli sepsat do jednoho souvislýho textu, uchýlím se proto jen k bodům:
 • Na každym roku dlouhovlasej metloš.
 • Kousek od helsinský katedrýly hrála naživo nějaká kapela covery The Doors => byli dobří! :D
 • Finové mají vážně divný čaje s ještě divnějšíma"sáčkama" a hrnečkama...
 • V jednom shopu kousek od našeho hotelu mam vyhlídlou úžasnou policejní čepici s řetězem! Zejtra si jí musim koupit!
 • Miluju Finsko.
 • Ono jim je uplně jedno, že maj před panelákem samí stromy a z okna viděj ho*no... => finové neradi koukají z OKEN! :D
 • Máme dost velká okna v našem hotelovym pokoji.
 • Už se těšim, až si tu pudu zaplavat do bazénu.
 • Ženský tu nosej divný hadry...
 • Chci červený dredy!!!
 • Že já sem si nevzala ty steelky... :(
 • Kam se kouknu, tam fiňák!
 • Všude slyšim finštinu! <3
 • Přechody maj divnej zvuk...
 • Vůbec se mi nechce spát...
 • Těšim se zejtra na snídani. :)
 • Je tady takovej příjemně svěží vzduch.
Fotky:

Pár finských frází

20. července 2009 v 11:59
Když už tu mám rubriku o Finsku, proč sem nedat i finštinu? Nenechte se vyděsit následujícími frázemi, sice se mohou zdát obtížné především kvůli tomu, že finština se od našeho jazyka velmi liší, ovšem tak těžká, jak si všichni myslí, zase neni. :)

Pozdravy, běžné výrazy

Dobrý den
Hyvää päivää
Jak se máte?
Mitä kuuluu?
Ahoj
Hei
Vítáme vás
Tervetuloa
Rád bych se s vámi setkal
Hauska tavata
Dobré ráno
Hyvää huomenta
Dobrý večer
Hyvää iltaa
Dobrou noc
Hyvää yötä
Dneska je pěkně
Kaunis ilma tänään
Promiňte
Anteeksi
Na shledanou
Näkemiin
Promiňte, neumím finsky
Anteeksi, en puhu suomea

Helsinki

10. července 2009 v 15:45

fotky Finska

27. června 2009 v 11:50
Já už se nemůžu dočkat... Fakt že ne. <3

Helsinská street móda

24. května 2009 v 11:39
Našla jsem jednu zajímavou stránku, na které je strašně moc fotek nejrůznějších lidí v nejrůznějším oblečení z Helsinek. Je fakt zajímavý prohlídnout si, co nosí lidi v Helsinkách, je to hodně různorodý a dost zajímavý. Najdete tam od punkáčů přes glamáky, gothiky, lolity až k barbie, hoperum, skejťákum atd.
Já jsem vybrala pár fotek lidí, jejichž styl mě zaujal nejvíc:

Pár finských vět

8. dubna 2008 v 15:15
Ale opravdu jen pár... No snad se někdy hoděj. :D
Hei!
Ahoj!
Minä olen Aki Hakala
Jmenuji se Aki Hakala
Tämä on Helsinky
Tohle jsou Helsinki
Minä asun Helsingissä
Bydlím v Helsinkách
Hauska tatustua
Nice to meet you (těší mě)
Me asumme Suomessa, Espoosa
Bydlíme v Espoo ve Finsku
Pai, pai!
Ahoj! (při loučení)
 
 

Reklama